Stránka s informacemi o vývoji projektu HOCZ.org
Ayánin první žvást
15 prosince 2008, Nigerfur @ 23.08

Před nějakou tou dobou jsem byla požádána, abych zde na blog umístila kus svého žbleptu. Upřímně řečeno jsem dlouho nevěděla, o čem napsat.. a vlastně nevím doteď, nicméně nějaká ta základní myšlenka zde bude.

Kdysi, v době již dávno minulé, kterou většina asi nepamatuje, případně ji zapomněla, napsal náš drahý, již ex-profesor W.C. Cairo velice výživný příspěvek na nástěnku školy. Totéž udělal i stále-ještě-profesor Lukas W. Goldhair – čeho se příspěvky týkaly, ptáte se? Týkaly se chování. A né chování zde (tam) v RPG, ale chování se hráčů k sobě navzájem.

Nedávné události přiměly i mne, abych na toto téma též napsala pár slov.

Věčný problém HOCZ je vztah student-profesor. Někteří s tím nemají problém a zřejmě se mi divíte, jak mohu něco takového tvrdit – tak vězte že právě vy můžete být ten problém. Co mám namysli jsou všudepřítomné tamtamy, které již duní, že se hrad otřásá v základech. A bohužel se někteří studenti už neomezují jen na to, aby vyzvídali tiše informace od profesorů a tichou poštou je předávali.. ne. Raději si již debatku přečtou sami, případně jim ochotný profesor věci ze soukromé diskuze vedení zkopíruje a takto získané texty vesele putují všemi kanály a jinými věcmi k tomu určenými.A i slušnost dělat, že vlastně nic nevíme, je tatam.

Což, tohle není jen problém studentů, samozřejmě naši drazí profesoři na tom mají svojí vinu, a ne malou. Ve skutečnosti je to právě jejich (naše) vina. Skutečně nevím s jakým posláním jste nastupovali do našeho sboru, docela by mne to u některých zajímalo.

Nikomu nevyčítám přátelé mezi studenty, občas jsme naštvaní, tak se jdeme vykecat nejbližšímu příteli (který je shodou okolností student) a občas mu připlují informace, které by unikat neměly. Ale přece, když se vám svěří kamarád s tajemstvím tak to jdete roznést dál? Že ne? Tak proč to sakra děláte TADY? (tam)

Víte, ta Debatka je z nějakého důvodu zavřená pro studenty (hádejte proč, já už si ten důvod ani nepamatuju). Kdybychom chtěli, aby to bylo veřejné pro všechny, tak si uděláme fórum s přístupem jen pro čtení a hádáme se tam. Já vím – neodolatelná touha vidět, co zase ti profesoři nedělají, vědět a chlubit se tím že víme. Úža. Sama znám tohle nadšení, nedivím se.

Jenže co pak my máme dělat, když veškerý náš elán je vysáván tím, že jsou naši studenti, promiňte mi ten výraz, prostě svině.

Někteří, zejména skvadra naší milé Studentské rady, se ohánějí tím, že tyhle počiny jsou ze zoufalství, že prý vedení nevyslechne jejich názor, případně nápad. Já teda lidi skutečně nevím, komu ty názory a nápady říkáte. Já za celé dlouhé čtyři roky, neslyšela od studentů jediný hlasitě podaný návrh nebo názor.. tedy kromě stížnosti na zlého kolejního, který na to má absolutní právo, že udělal vítr ve vedení koleje, nebo že někdo strhnul body neprávem. Proč ne, ale tohle se řeší s kolejním, případně ředitelem (zástupcem ředitele) ne kolkovanou stížností celému vedení.

A i kdyby se něco takového skutečně stalo, myslíte že někdo z nás bude mít chuť spolupracovat s takovými malými prevíty, kteří porušují pravidla slušného chování a lezou takhle do ‚soukromí‘? Já bych se na někoho takového vybodla hned. Když se někdo neumí chovat, holt nesmí očekávat vstřícnost.

Možná si tu někteří kladou otázku, proč to vůbec má být rozdělené. PROČ by měli profesoři vědět něco, a studenti ne? Však je to, koneckonců, projekt nás všech ne?

Důvodů je několik a jsou velice jednoduché.

Za prvé: Čím míň, tím líp. Tři lidé se mnohem snadněji domluví než lidí dvacet. V HO měřítku – 30 se pořád domluví lépe než 900. A věřte, i s těmi třiceti je sakra velký problém.

Za druhé: Profesor pod mikroskopem. Profešoři byli vždy vybíráni s velikou pečlivostí. Hráč musí ostatním ‚sedět‘, nesmí být konfliktí, musí umět plnit povinnosti (že to na některé z nás nesedí říkáte?) a jsou víceméně permanentně kontrolováni, co dělají. Jen velice zřídka se stane, že se profesorský poklesek neodhalí. A pokud, tak se odhalí pozdě(ji). Zato třeba mafiánské proudy studentů fungovaly víceméně bez problémů celý půlrok a moc nikdo si toho nevšiml.

Což samozřejmě neznamená, že jsou cesty uzavřeny – to ani v nejmenším. Zkuste svoje nápady a návrhy protlačit skrze některého z aktivních profesorů, kteří nad tím a oním mají dohled (a ne pomocí svých profesorů-kamarádů, kteří občas ani nevědí, kdože to a ono má teď na starosti, pes aby se v tom stěhování funkcí vyznal.)

Budiž vám můj skromný komentář k situaci inspirací pro to, udělat něco se svým chováním, nebo alespoň jako zábavné čtení pro nudnou chvilku, či podnětem k vymýšlení nových urážek o všeználcích.

S pozdravem a přáním dobré noci,

Ayana Black22 Comments a “Ayánin první žvást”


 1. Teodor — 16. 12. 2008 @ 22.12

  Ještě bych dodal že hlavním rozdílem mezi studentem ap rofesorem je že za toho půl roku vyhodíme více profesorů než studentů (a teď nepočítám studenty neaktivní,případně ty u munga).
  Jak často s na HO stane že by škola vykopla RPG nějakého studenta? Moc ne. Ale profesoři teď odcházejí každý půlrok minimálně čtyři. Jak by se vám líbilo kdyby vám pokaždé když něco nesplníte hrozil vyhazov postavy z HO?

  Ano, já osobně teď nezadávám výklady. Nemám pro to omluvu, mám prostě období které občas postihne každého znás. Proč tedy nejsem zatím vyhozen? Snad proto ,že se snažím vyrovnat tento prohřešek v jiných aktivitách. Vytvořil jsem larp na předvánoční sraz, pokouším se být v rámci možností RPG aktivní a pomáhat s probíhajícími questy. Ale ve chvíli kdy by Rada školy rozhodla že mám dostat vyhazov, poletím i já stejně rychle jako kterýkoliv jiný profesor.
  Nic z toho studentům v podstatě nehrozí. Pokud by měli všichni vědět všechno, museli by všichni přistoupit na podmínku že jim v případě jakékoliv vážnější chyby hrozí vyhazov. Jste ochotní to podstoupit?

  Očekávám že tenhle článek bude mít celkem bouřlivou nesouhlasnou odezvu ale napsal jsem oc jsem napsat chtěl.

 2. Rizoto — 17. 12. 2008 @ 13.19

  Tome, jenže kdyby student nedělal úkoly (stejně jako ty je aktuálně víceméně z osobního důvodu nepíšeš), tak by byl propadnul. Tedy, minimálně kdyby se neomluvil. Ty jsi tedy ta vyjímka z profesorského sboru, která o tom dala docela hlasitě vědět, že nemáš náladu. Ale kolik takových je, že nedělají úkoly a vědět o tom nedají, snad jen o tom dá vědět Stanley se svou tabulkou chybějící výuky.

  Jinak souhlas, s oběma. Snad jen, že tohle je chyba všech a namísto pomocí s tím to urovnat, se jen vedení může potýkat s trochu agresivními studenty. Jakoby dodnes nechápali, že je to dobrovolný projekt a celé vedení dělá co může aby jim něco z dobré vůle poskytlo.

  Fakt, že se něco vynáší z debatky mi připomíná dobu, kdy se ven dostávali informace z TMP. Nechápu, jak někdo takový může pořád spokojeně sedět v profesorském sboru, nebo mezi občany, a klidně tak ničit práci těch ostatních. Vždyť přece právo moci na taková vedoucnoRPG místa (jako je debatka) by mělo být odměnou a né mocí k vychloubání se.

 3. Malá McSamsonová (prostě Kitty) — 17. 12. 2008 @ 19.19

  S Ayanou naprsoto souhlasím a po přečtení tohoto jsem hrdá na to, že se po informacích příliš nepídím (pokud se mě teda někdo na nějaký info nezeptá se slovy že bych to měla vědět tak ať mu to řeknu) a když už se ke mě něco dostane tak nejčastěji v době, kdy už to není aktuální.. jo, mě se to kecá, já vím, ale myslím,ž e jsem teĎ v právu O:)
  Mimochdoem o tomto článku by se možná mělo dát vědět na hocz nějak veřejně, protože nemyslím, že si to tu každý čte a pravidelně se kouká jestli něco nepřibylo.. pokud už to ale bylo někde řečeno, pardon, měla bych ty brýle vyhrabat ze záhrobí

 4. Malá McSamsonová (prostě Kitty) — 17. 12. 2008 @ 19.20

  A teď tak na to koukám… píšu naprosto nepřehledně! Neřešit pořadí písmen, slov a vět, prosím ^^;

 5. Riska Semetrik — 17. 12. 2008 @ 22.21

  Snad bych si i přivlastnila to, že se to začalo řešit xD (Což by asi bylo padlé na hlavu, ale myslím, že jsem na to upozornila já^^^)

  Tak já se Vám přiznám.
  Když vím, že se v debatce řeší něco o mně, případně Arien (asi jako naposledy s tím trestem malé Hellmansce), tak chci vědět o co se jedná.
  Není to přirozené?
  Mám totiž dojem, že když už student něco provede, byť je to v rpg a v debatce se řeší jeho prohřešek v non, tak by bylo fér pro zúčastněnou obviněnou stranu, kdyby ji někdo vyslechl. (A kdyby si někdo nevymýšlel, případně nepřekrucoval/naupravoval pravdu – -.-„).
  A to jsem se přesunala tématem k poslední „aférce“ s Abi a k Freye. (Ale to teď není podstatné)
  Když se jedná o mě, chci vědět co o mně kdo řekne, když se nejedná o mě, tak mě to opravdu nezajímá a dovolím si říct, že takové věci z debatky nevyhledávám a dokonce ani nechodím za svými kamarády z profesorského sboru, aby mi (prosím prosím smutně koukám) okopčili danou pasáž.
  Tak jsem se přiznala, teď to víte.
  – Holt si budeme muset pořídit zásadovější profesory, nevím ale kde je prodávají .)

  A taky jsem pro to aby to bylo rozděleno. Jen si to nechte, Nás si nechte hrát a vy si řešte ty důležité věci tam nahoře :D

 6. Rizoto — 18. 12. 2008 @ 6.38

  Jenže je důležité si uvědomit, že to má fungovat podobně jako škola (když se řeší zrovna prohřešek studenty), a v normální škole prostě jednoduše nezjistíš, co o tobě na poradě profesorského sboru učitelé říkají. Mnohdy ani nezjistíš, že se to řešilo. A je to tak správně. Nebejt našich ukecaných profesorů, kteří dokonce kopírují co se v debatce děje, fungovalo by to bez problémů.

 7. Riska Semetrik — 18. 12. 2008 @ 6.52

  Jo, to je sice pravda, ale ve skutečné škole se to „skutečně stalo“…a tady je občas potřeba něco vysvětlit. Nepochopení smyslu toho, co člověk napsal/řekl je docela častej problém.

 8. Ayana — 18. 12. 2008 @ 15.56

  Zřejmě tady někdo NEPOCHOPIL co znamená SLUŠNOST. Když VÍŠ že se tam řešíš, tak se máš zeptat profesorů a zajímat se, ne tam lézt a nechávat si posílat posty a ještě je potom roznášet po celé koleji (a kdyby jen po koleji).
  Ano, a ty jsi na to skutečně upozornila, ale moc za dobrou zásluhu bych to nepočítala. A vícem,éně se nic neřeší, protože na tom není co řešit.

 9. Rachel H. Parker — 18. 12. 2008 @ 19.55

  Tak zaprvé si opět trochu zapodlejzám a pochválim Ayu za její slohovou práci…zadruhé na to řeknu amen, neboť jsou tyhle případy dost zoufalé a to, co mají studenti vědět nebo ne, to se řešilo, na dišputaci (teda mělo se řešit). Arien, Draken má pravdu. Přirovnej si to k normální škole…tady se to taky „skutečně stalo“ a v případě, že budou chtít profesoři znát tvou výpověď, tak si o ní řeknou. V opačném případě se tohle neřeší a řeší to profesoři mezi sebou. Tak to bylo a tak to taky bude. Nevim, proč všichni musí do všeho strkat nos. Vždyť kdybyste měli přístup do debatky, co byste z toho měli? Řeší se tam věci, které by studenti opravdu neměli vědět dopředu, ne-li vůbec. Tak a tady to máte! xD

 10. Thes — 19. 12. 2008 @ 16.21

  já souhlasím s tím, že studenti nemusí mít přístup do debatky, jsou věci, které řeší prostě vedení. a to, co se nás může týkat, se dozvíme (jako třeba tento PragoCon), zbytečné hádání se by nám kazilo hru etc. etc., pokud chceme o něčem takto rozhodovat, pojďme do vedení, žejo. v tomhle ten názor sdílím, bouřím se jen proti tomu, že „když chceš pomáhat, pojď k vedení“ (s čímkoli) a to stále.. a že když do debatky už ten svůj návrh nějak protlačíte, nemůžete o něm sami diskutovat, obhajovat ho, přijímat kritiku a případně ho sami trochu pozměnit, upravit.
  taky souhlasím ale s Arien, že když se řeší něco o vás, mohli by vyslechnout i váš názor k tomu (nevím nakolik se to dělá a nedělá).. koneckonců i tohle je v reálu běžné.

 11. Thes — 19. 12. 2008 @ 16.30

  jakože běžné v tom, že vás profesor pošle za ředitelem, ten si vyslechne vás i profesorovu stížnost a pak se o vás třeba mluví na poradě vedení. ale prostě slyší obě verze..
  co se týče obecně toho vynášení, je to frajeřina, lidem tím stoupá popularita, připadají si informovaní a prostě děsně jak jsou někdo.. a pak jsou profesoři a studenti v reálu přátel a běžně spolu o HOčku mluví a řeší všechno. i když tedy v naší reálné třídě je 6 lidí, kteří u HOCZ zůstávají už dlouho, několik prefektů a jeden profesor a potíže s únikem informací tam nebývají.
  jinak ke mně se toho občas donese dost, teď mě ani nenapadá odkud všude přesně, ale takové to povědomí o hodně věcech mám a nešířím to už hodně dlouho.. někdy od doby, kdy měl nastoupit do funkce Lobber a ze začátku ještě skoro nikdo nevěděl, kdo je ředitel, já jo, s ním jsem se o tom nějak bavila a došlo mi, že to šíření fakt není nejlepší ^^; (ale btw mě pobavilo, jak se mě na to chvíli poté ptal jeden z profesorů ^^; )

 12. Rizoto — 19. 12. 2008 @ 22.41

  Thes,
  Ano, slyší obě verze. O to jde, každý ředitel koleje už proto, že má snahu mít v koleji pokoj a klid, jde za hříšníkem a promluví si s ním. A právě tak jedná na poradách, v našem případě v debatce. Je to takový prostředník. Nikoli, aby hříšník sám byl účasten porady profesorského sboru. To jsem v životě nezažil, že by se někde na škole stalo.. vždy o něčem takovém rozhodovala, bavila se a diskutovala jen rada školy (popřípadě pedagogický sbor) bez účasti studenta.

 13. Malá McSamsonová — 21. 12. 2008 @ 18.34

  Asi budu částečně opakovat Rizota, ale tak co, i opakovaný názor je názorem. Když tě budou v reálu řešit na profesorské poradě tak tam asi těžko budeš sedět na židli a argumentovat o sobě, nemyslíš? Vždy to jde tak nějak přes třídního (tady přes kolejního). A také když chceš v něčem pomoct na škole tak také hned lezeš do profesorského sboru? Taky se to dělá přes třídního (=kolejního) ne? Popřípadě se skrz něco takového založí studentské firmy, který by tady měla zastupovat StR a tak by se měly posílat návrhy..
  A možná jsem jen přetažená a melu nesmysly…

 14. Riska — 21. 12. 2008 @ 20.40

  Ayano -.-“ Teď jsi mě NEPOCHOPILA ty…já jsem tam nelezla, jen jsem se slušně ptala profesorů…a to počítám-li správně, asi dvakrát za svou šmíráckou kariéru^^^ -.-
  Fajn.
  Pak když jsme u té slušnosti a já mám právo vyjádřit se (na jak asi dlouho?), fajn…slušností by bylo na to upozornit s možností bránit se některým nařčením, která nejenže nemusí být pravdivá, ale mohou být i dost praštěná a postavená na hlavu…škoda.
  Jinak se tedy omlouvám. Ale za to si můžou profesoři. Vždyť oni jsou ty, co poskytují ostatním informace.

 15. Riska — 21. 12. 2008 @ 20.44

  Ale že tady nejsem od toho abych měla poslední slovo, tak s váma jinak v podstatě i souhlasím. Sáhněme si do svého svědomí (samozřejmě, naprostá většina by to nikdy neprovedla .)).

 16. Kiara — 22. 12. 2008 @ 15.15

  Tak už i já, notorický hříšník a vyzvědač, jsem si to přečetla, dokonce i komentáře. Jenom mě tu zarazila jistá drobnost (nevím od koho) a to přílišná jistota, že na real škole se nám nedonese, co se řeší na poradách. Nám se to totiž donese. Záleží hlavně na třídním, který nám vždy sdělí, když se řeší něco o nás. Jistě, že to není správný, něco takhle zjišťovat, ale kdo odolá nedozvědět se o sobě nějaký drby… A my i když to víme, tak mlčíme a nikdy nikde se tím nechlubíme. Takže to funguje zcela bez problémů.
  Jinak se tedy samozřejmě přikláním k názoru, že pokud se řeší něco o konkrétním člověku, tak by se měl vyslechnout jeho názor, říct mu o tom a prostě to neřešit za jeho zády, když se nemůže bránit. Pak se nedivte, že se to studenti snaží zjistit, aby vůbec věděli, na čem jsou.
  A ještě jedno moudro: co je psáno, to je dáno a co není zakázáno je povoleno. A je snad někde napsané, že se to nesmí? Jistě, hned byste mi napsali, že je slušnost nevyzvídat. Ale říká ještě někomu něco slovo slušnost? Morálka? Etiketa? Jsou to už zapomenuté hodnoty. A jako národ prostě vše vesele obcházíme, hledáme kličky… A proto máme všude napsaná pravidla jako odsedět na skříňkách nebo vypnout zvonění. Přitom je to také slušnost.

 17. Kiara — 22. 12. 2008 @ 15.19

  *NEsedět na skříňkách (blbá T9 xD)

 18. Sara — 22. 12. 2008 @ 18.22

  Tak jasně, že v reálné škole se nebudeme účastnit porady, na které se bude řešit náš přestupek… Proto souhlasím s tím, že v rámci RPG by naše postava neměla mít tušení o tom, co se řeší v debatce profesorů… Ale proč by to tušení neměl mít i hráč? Jako sahat nám do reálných kontaktů a říkat nám, o čem si smíme a nesmíme povídat… To je docela absurdní… Však když se to nijak neprojeví při hře, neměl by být problém, ne? Jenže tady už zjevně někteří zapomínají, o čem HO vlastně je (jen tak mimochodem mě napadá, o čem vlastně ještě je…?) a směšují ho s reálným životem…

 19. Nigerfur — 23. 12. 2008 @ 12.32

  Riska: Pokud vím, tak všehcno jsi řekla ty sama a přiznalas to. Nebo snad mám kopírovat tvůj (předaný) přísúěvek v debatce?

  Sara: Ano, tak by to MĚLO fungovat. Jenže tady spousta lidí neví, že když něco ví hráč, tak je jen hodně těžké aby se postava nechovala podle toho. Když víš, že quest skončí stejně tak, že všichni pomřete, užiješ si ho stejně jako když to nevíš a hraješ na plno o holý život svojí postavy? Ty možná, spousta lidí tady to nedokáže a i když tvrdí, že ano, tak ne. (já třeba se upřímně přiznám, že s tím mám občas problém)

 20. Sara — 23. 12. 2008 @ 18.28

  Pak je to ovšem na každém, jestli něco vědět chce nebo ne a tahle debata je tedy naprosto zbytečná. Vždyť když něco opravdu vědět nechceš, stačí k tomu jediné slovo – ne… Já se třeba přiznám, že se těmhle „informacím ze zákulisí“ nebráním, ale zároveň se je ani z nikoho nesnažím dostat za každou cenu… A nemám pocit, že by se potom něco, co vím nebo nevím, projevilo na chování mojí Sary… Ale je pravda, že někteří to tu asi nedokážou no…

 21. Kiara — 23. 12. 2008 @ 19.22

  Požerte se… Kdo by se taky bránil přísunu užitečných drbů, že?
  Saro: ty si třeba ani neuvědomíš, že je tvoje hraní ovlivněno něčím, co by postava neměla vědět. Nebo nad tím mávneš rukou, že je takové chování logické a postava to mohla vydedukovat za bezesných nocí…

  To je spíš takový optický obecný dojem. Nic proti tobě :)

 22. Riska — 24. 12. 2008 @ 14.10

  Ayo…jo, myslím že můžeš. Mně by to teda nevadilo. I když už si to stejnak moc nepamatuji, bylo to trošku v afektu z toho, co tam o mě bylo napsáno^^^ ale to je jeden z těch 2 případů…blah.
  Ale osobně, to co vím já a to co ví moje postava, na to si snad dávám pozor. Alespoň se snažím.


Comment